ÜYE GİRİŞİ

Beni hatırla

ÜYE OL

Şifreniz e-postanıza gönderilecektir.

GENCEARTI'ya hoşgeldiniz...

Bu platform; işsiz gençlere yönelik olarak oluşturulmuştur. Amacı istihdamda fırsat eşitliği yaratmaktır.

İLETİŞİM FORMU

  • open panel
  • Show Icons

“Hiç kimse gençliği istediği zaman susturup istediği zaman konuşturamaz”

 

“Hiç kimse gençliği istediği zaman susturup istediği zaman konuşturamaz”

GenceArtı “İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma” Projesi, 18 Şubat 2011 Cuma günü ilk etkinliğini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile Düzce’de gerçekleştirdi.

600’e yakın gencin katıldığı etkinliklerin açılış konuşmasını yapan CHP Parti Meclis Üyesi Aylin Nazlıaka, “işsizseniz işimiz sizsiniz” sloganıyla yola çıktıklarının altını çizerek, “Projemizin gençlerimizin iş bulma süreçlerine katkı sağlayacağı inancındayız. Mutlu ve umutlu bir gençlik, aydınlık bir Türkiye için gençlerimizin işsizlikle mücadelelerinde onların yanındayız” diye konuştu. Nazlıaka, neden gençlere yönelik bir proje ile yola çıktıklarını şu sözlerle anlattı: “Çünkü gençlik demek dinamizm demektir, gençlik demek yenilik demektir, coşku demektir. Gençler konuştuğu sürece toplumlar yenilenir. Şuna inanıyoruz; gençler konuşmalı..”

“Ülkemiz gençliğinin en önemli sorunu işsizlik”

Aylin Nazlıaka, İşsiz gençlere yönelik bir proje geliştirilme nedenini Türkiye’nin geleceği olan gençlerin iyi eğitilmelerini, meslek edinmelerini ve çalışma hayatının içinde yer almalarını önemsemeleri olduğunu belirterek, “Maalesef ülkemiz gençliğinin en önemli sorunu işsizliktir. Gençlerimiz daha okuldan mezun olmadan önce iş bulma kaygısına düşmektedir” diye konuştu. TUİK verilerine göre her beş gençten birinin, yapılan farklı araştırmalara göre ise her üç gençten biri işsiz olduğunu hatırlatan PM Üyesi Nazlıaka, şöyle konuştu: “Sayın Başbakan her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok diyerek, bu konudaki zihin haritasını göstermiştir. Yeni açıklanan TUİK verilerine göre işsizlik oranı düştüğü söyleniyor. Fakat işsizlik oranları açıklanırken, dönem başında sekiz yeni üniversitenin açıldığı ve üniversite öğrencilerinin genç işsiz nüfusta sayılmadıkları söylenmiyor. Türkiye’de mevcut eğitim sistemi “işsiz üniversite mezunları” üretiyor. 81 ilde bulunan 157 üniversiteden her yıl yaklaşık 700 bin öğrenci mezun oluyor. Mezun olan öğrencilerin ise yüzde 40’a yakını işsiz kalıyor. Üniversiteler, istihdam olanakları ve Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu meslekler dikkate alınmadan plansızca açılıyor. 2010’da İŞKUR vasıtasıyla iş arayan 200 bin 140 üniversite mezununun sadece 15 bin 538’i yıl içerisinde işe yerleştirildi.”

Sözlerine Yunus Emre’nin “Bahri gerek dalası, Cevher gerek çıkarası” beyitiyle son veren Nazlıaka, “Ben bu ülkede çok sayıda denizci ve cevher olduğuna inanıyorum. Yeter ki bu cevherlerimizi doğru işleyelim ve etkin hale getirelim” dedi.

Aylin Nazlıaka’nın konuşmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, GenceArtı Projesi’nin önemine vurgu yaptı. Kılıçdaroğlu, CHP’nin daha önce proje üretmemekle suçlandığını belirterek, “Ama yeni bir CHP var, geleceği, halkını düşünen bir CHP var” dedi.

Açılık konuşmalarının ardından etkinliğe katılan öğrencilere burs vererek projeye katkıda bulunan İrfan Zeki Öztürk ile Kişisel Gelişim Semineri’nde eğitim veren Müge Cantekin’e, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından teşekkür plaketi verildi. Törenin ardından Kılıçdaroğlu ve Nazlıaka, Kaynaşlı gişelerinde pişmaniye satarken hayatını kaybeden Deniz Koçyiğit’in (13) ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundular. Daha sonra Düzce’nin Yığılca ilçesi ziyaret edildi.

Düzce’de gençlere Kişisel Gelişim Semineri verildi

Açılış konuşmalarının ardından lise ve üniversite mezunu işsiz gençlerle üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan kişisel gelişim eğitimine geçildi. Gençlerin yoğun katılımı ile geçen eğitim sonunda gençler yorgunluklarını GenceArtı Projesi’nin şarkısı ile karaoke yaparak ve halaylar çekerek attılar.

Etkinlik kapsamında ayrıca üniversite öğrencileri arasında noter huzurunda yapılan çekiliş sonunda iki öğrenciye burs verildi. Yine etkinliğe katılan 10′a yakın öğrenciye staj olanağı sağlandı.

Haberin diğer görselleri

 

© 2011 GENCEARTI
Genceartı | İstihdamda Eşitlik Yaratma Projesi