ÜYE GİRİŞİ

Beni hatırla

ÜYE OL

Şifreniz e-postanıza gönderilecektir.

GENCEARTI'ya hoşgeldiniz...

Bu platform; işsiz gençlere yönelik olarak oluşturulmuştur. Amacı istihdamda fırsat eşitliği yaratmaktır.

İLETİŞİM FORMU

  • open panel

Kılıçdaroğlu ve gençler internette buluştu

 

Kılıçdaroğlu, GenceArtı ”İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma Projesi” kapsamında düzenlenen etkinlikle, internet üzerinden gençlerle buluşarak sorularını yanıtladı.

CHP Genel Merkezinde MYK salonunda düzenlenen etkinlikte, yaklaşık yarım saat süreyle internet üzerinden gençlerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, gençlerin Türkiye için önemine değindi.

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için tüm önlemleri aldıklarını belirterek, ”Sizler ülkenin geleceğisiniz, beraber çaba harcayacağız ve ülkeyi aydınlığa çıkaracağız” dedi.
”Lazca için ne gibi çalışmanız var?” sorusuna karşılık verirken herkesin kendi anadilini öğrenmesini istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, Lazca’yı 1976 yılında yaptığı bir minibüs yolculuğu sırasında ilk kez duyduğunu anımsattı.
Gençlerin sorunlarının Türkiye’nin sorunları ile aynı olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, gençlere yönelik önemli projeleri olduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu, kırsal kesimle bütünleşen projeleri olduğunu da bildirdi.
Hükümetin yanlış tarım politikaları uyguladığını savunan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Yunanistan’dan pamuk ithal eder pozisyona geldiğini söyledi.
Üreten bir Türkiye yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Eğer beraber çalışırsak, güçlerimizi birleştirirsek bu ülkede çözülemeyecek sorun yoktur. Üretim ekonomisine geçeceğiz, üreten, yarattığı katma değeri hakça bölüşen bir Türkiye yaratacağız. Bugünkü iktidar istihdam yaratmayan büyüme kavramını Türkiye’ye getiren iktidarlardan birisi. Onlar işsizlik yaratıyorlar, ama biz üreteceğiz, ihracat yapacağız ve işsizliği önleyeceğiz” dedi.
Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek liseleri kurma projeleri olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, burada öğrenim görenlerin staj imkanı bulacaklarını ve okudukları yerlerde istihdam edileceklerini kaydetti.

ELİMİN ALTINDA
Kılıçdaroğlu, ”Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’ın internette yayımlanan ”İmamın Ordusu” adlı kitap taslağını okuyup okumadığının sorulması üzerine de, ”Okumadım ama elimin altında, okuyacağım” ifadesini kullandı.
Basın üzerinde ciddi bir baskı olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, bunun artık Türkiye’nin bir sorunu olmaktan öte, Türkiye’ye ilgili duyan bütün çevrelerin sorunu haline dönmeye başladığını savundu.

RİZE’DEN MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAĞIMIZA İNANIYORUM
Kılıçdaroğlu, ”Rize’ye ne zaman geleceksiniz?” sorusu üzerine de seçim çalışmaları kapsamında Rize’ye de gideceklerini ifade ederek, buradan da milletvekili çıkaracaklarına inandığını bildirdi.
”Nükleer santral ve HES’lerle ilgili neden bir referandum talebiniz yok?” sorusunu CHP lideri, şöyle yanıtladı:
”HES’ler çevreyi yok ettiği sürece karşıyız. Nükleer santralle ilgili düşüncelerimizi defalarca dile getirdik. Biz bu kadar önemli yatırım yapıyorsanız ve bu ciddi riskler oluşturuyorsa ‘buyurun gelin referanduma gidelim, halk nükleer santral istiyor mu istemiyor mu’ diye soralım dedik ama AKP kulaklarını tıkıyor. Biz bu konulara değiniyoruz. İnternet sitemizde de yakında nükleer santrallerle ilgili bir kitapçığımız yayınlanacak.”
Kadına şiddete yönelik projelerinin olup olmadığının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, şiddetin önlenmesi amacıyla TBMM’ye yasa teklifi verdiklerini anımsatarak, kadına yönelik şiddete karşı en önemli projelerinin ise ”Aile Sigortası” olduğunu anlattı.
Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, iktidarlarında emekli, dul ve yetimlere yönelik İntibak Yasası’nı çıkaracaklarını söyledi.

ALEVİLERİN İNANÇLARININ SİYASETE MALZEME EDİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ
Kılıçdaroğlu, ”Cemevlerinin ibadethane olarak sayılması için bir çalışmanız olacak mı?” sorusuna, ”Çalışmanın ötesinde bir kanun teklifi verdik. Parlamentoda bekliyor, birden fazla kanun teklifimiz var. Alevilerin oyalanması onların inançlarının siyasete malzeme edilmesini doğru bulmuyoruz. İktidar istiyorsa, cemevlerini süratli bir şekilde ibadethane yapabiliriz, herhangi bir engel biz görmüyoruz, engel sadece siyasal iktidar” karşılığını verdi.
”Ankara’nın amblemi ne olmalı?” şeklindeki bir soru üzerine de Kılıçdaroğlu, birden fazla amblemi olabileceğini, bunun da referanduma sunulabileceğini söyledi.
Kılıçdaroğlu, bir soruya karşılık, hayat pahalılığı arttıkça, asgari ücretin de artması gerektiğini bildirdi.

© 2011 GENCEARTI
Genceartı | İstihdamda Eşitlik Yaratma Projesi