ÜYE GİRİŞİ

Beni hatırla

ÜYE OL

Şifreniz e-postanıza gönderilecektir.

GENCEARTI'ya hoşgeldiniz...

Bu platform; işsiz gençlere yönelik olarak oluşturulmuştur. Amacı istihdamda fırsat eşitliği yaratmaktır.

İLETİŞİM FORMU

  • open panel
  • Show Icons

GENCEARTI PROJESİ ANKARA’DA GENÇLERLE BULUŞTU

 

GenceArtı Projesi, işsizlikle mücadelede  yanlarında olmak amacıyla düzenlediği kişisel gelişim seminerlerinin Ankara etkinliği 7 Mart Perşembe günü gerçekleştirildi. 500’ü aşkın lise, üniversite ve mezun gencin katıldığı etkinlikte eğitim sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gençlerle bir araya gelerek gençlerin sorularını yanıtladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada gençlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Üniversiteyi kazandığımda ve ardından gelen ilk yıllarda son derece keyifliydim. Üçüncü sınıftan itibaren ”mezun olunca ne yapacağım” endişesi yaşamaya başladım Bu, bütün gençlerin ortak endişesi. Genç işsizliği, Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi” diye konuştu. Gençlerin siyasetle yeteri kadar ilgilenmediğini belirten Kılıçdaroğlu, gençlerden hangi parti olursa olsun kendilerine yakın buldukları partileri takip etmelerini ve siyasete yakın durmalarını istedi. Siyasetin ülkeyi yönetme sanatının ilk adımı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, beklentileri karşılanmayan gençlerin ülke sorunlarına çözüm üretmeleri için siyasetin içinde olmaları gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, genç işsizliğinin çözümüne ilişkin önerilerinin sorulması üzerine de işsizliği önlemenin yolunun üretime dayalı ekonomiden geçtiğini ifade etti. Türkiye’nin son 10 yılda üretimden uzaklaştığını, sıcak paraya teslim olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bunun işsizlik olarak kendini gösterdiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, ”Benim çocuklarıma dizüstü bilgisayar dağıtmam önemli değil, onları benim üretmem lazım. Bizim üniversitelerimizin üretmesi lazım” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, etkinliğin sonunda gençlerden ülkenin çıkarlarını savunan yurttaşlar olarak her zaman ”benim ödediğim vergiler nereye gidiyor?” diye sormalarını istedi ve bunun demokratik bir toplumun gereği olduğunu ifade etti.

GenceArtı Projesi Mimarı ve Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka yaptığı konuşmada 17 Şubat 2011 tarihinde yola çıkarken bugünün sahibi, geleceğin mimarı olan gençlerin zorlu mücadele yolunda yanlarında olmayı hedeflediklerini belirterek, “Türkiye’nin dört bir yanında genç arkadaşlarımızla buluştuk. Yaşadıkları umutsuzluğa, hayal kırıklıklarına, kırgınlıklarına şahit olduk; onlara yalnız değilsiniz dedik, umut vermeye çalıştık” dedi.

Nazlıaka ülkemizde belirlenmiş bir gençlik politikası olmadığına vurgu yaparak, şunları söyledi: “Türkiye’nin gençlik politikası aslında gençlik politikasının olmamasıdır. Gençliği özne olarak görmeyen yönetimler; gençleri inşa etmeye, gençleri kendilerine yakın ideolojik perspektife çekmeye çalışmaktadır. Gençlerin nesne değil özne olmaları, gençlerin kendi düşünceleri doğrultusunda kendilerini ifade edebilecekleri alanların oluşmasıyla ve oradan buraya sürüklenen olmamalarıyla mümkündür. Çünkü siz gençler; geleceğin taslağı değil bugünün bireylerisiniz. Ülkemizin tüm gençlik politikaları işte bu inançla, bu bakış açısıyla oluşturulmalıdır. İşsizlik sorunu Sanayi Devrimi sonrasında ortaya çıkmış ve o dönemde bireylerin şahsi kusurlarından kaynaklandığı sanılmıştır. Fakat 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren sosyal bir sorun olduğu anlaşılmıştır. Bu aşamadan itibaren işsizlik, hükümetler tarafından çözülmesi gereken bir problem olarak tanımlanmıştır. Genç istihdamını sağlama sorumluluğunu taşıyan hükümetlerin atması gereken ilk ve en önemli adım, ulusal istihdam stratejisi oluşturmaktır.”

Genç işsizliğinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Nazlıaka, “Her birinizin gelecek kaygısı taşıdığını biliyorum. Hepinizin zihninin okul bitince ne olacak? İş bulabilecek miyim? sorusuyla meşgul olduğunu biliyorum. İş aramaya başlayan arkadaşlarımız bir süre sonra büyük bir umutsuzluğa kapılarak iş aramaktan vazgeçiyorlar. İki gün önce TUİK tarafından açıklanan genç işsizliği oranı yüzde 17.5 idi. Yani genel işsizlik oranın neredeyse iki katı. Üstelik gerçekte bu oranın çok daha yüksek olduğunu biliyoruz, çünkü iş bulma konusunda ümidini kaybeden gençlerimiz bir süre sonra iş aramaktan vazgeçiyor. Bu kişiler işsizlik verilerine dahil edilmediği için işsizlik oranını düşürüyor. Ayrıca yeni üniversiteler açılarak da genç işsizliği ertelenmeye çalışılıyor. Gençleri işsizliğe mahkum edilen bir ülkenin geleceği de yoksunluğa, yoksulluğa, umutsuzluğa, hayal kırıklıklarına mahkum edilmiş demektir. Yanlış istihdam politikalarının gençlerimizin geleceğine ipotek koymasına izin vermemeliyiz. Genç nüfusa istihdam olanakları sağlanması ülkenin uzun vadedeki ekonomik istikrarı ve büyümesi açısından kritik bir bileşendir. Gençlerin istihdamını arttırmaya yönelik politikalar uzun vadede yoksulluğu ortadan kaldırmanın da ön koşuludur. Genç işsizliği sadece gencin kendisini etkileyen bir süreç de değildir. Bireyler üzerinden yarattığı ekonomik ve sosyal sorunlarla, aileleri ve toplumu da etkiler. İşte bu durum işsizliği diğer iktisadi sorunlardan ayıran en önemli özelliktir. Hadi işsizliğin kişi üzerinde yarattığı ekonomik etki olan gelir kaybı, işsizlik sigortası ve aile içi yardımlaşma gibi yollarla bir ölçüde telafi edildi diyelim. Peki umutsuzluk, korku, güvensizlik, sefalet gibi sosyal etkilerini nasıl ortadan kaldıracaksınız? İşte bu nedenle, bir ülkenin kalkınması için üretici ve yaratıcı potansiyeli yüksek olan genç işgücünün istidama katılması şarttır” diye konuştu.

Etkinlik sonunda eğitime katılan gençlere çekiliş sonrasında hediyeler verilmiştir. 20 öğrenciye eğitimlerine katkı olması amacıyla 250 TL’lik tek seferlik burs, 10 kişiye kariyer danışmanlığı hizmeti, 10 kişiye check-up, 3 kişiye sinema bileti, 3 çifte kapalı gişe oynayan Bir Delinin Hatıra Defteri oyununa bilet, 4 kişiye D&R’dan hediye çeki, 1 çifte yemek çeki, 5 çifte TED Ankara Koleji-Galatasaray basketbol maçına bilet hediye edilmiştir.

© 2011 GENCEARTI
Genceartı | İstihdamda Eşitlik Yaratma Projesi