ÜYE GİRİŞİ

Beni hatırla

ÜYE OL

Şifreniz e-postanıza gönderilecektir.

GENCEARTI'ya hoşgeldiniz...

Bu platform; işsiz gençlere yönelik olarak oluşturulmuştur. Amacı istihdamda fırsat eşitliği yaratmaktır.

İLETİŞİM FORMU

  • open panel
  • anasayfa
  • BİZDEN HABERLER
  • CHP’DEN GENÇ İŞSİZLERE PROJE: GENCEARTI “İSTİHDAMDA FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATMA” PROJESİ DURUM RAPORU
  • Show Icons

CHP’DEN GENÇ İŞSİZLERE PROJE: GENCEARTI “İSTİHDAMDA FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATMA” PROJESİ DURUM RAPORU

 

GenceArtı Projesi bugüne kadar 16 ilde kişisel gelişim seminerleri ve meslek/sektör toplantıları düzenlemiştir. Bu etkinliklerde 8427 gence kişisel gelişim eğitimi verilmiştir. Seminer sonunda katılımcılara CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu imzalı katılım belgeleri verilmektedir. GenceArtı Projesi’nin web sayfası (www.gencearti.com) üzerinden düzenlenen canlı eğitimlerle 970 gence çeşitli konularda eğitim verilmiştir. Ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu internet üzerinden canlı yayınla gençlerle buluşturularak, gençlere sorularını doğrudan ve sansürsüz olarak yöneltme imkanı sağlanmıştır.
GenceArtı “İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma” Projesi kapsamında seçim döneminde miting alanlarında “Demokrasi Çadırları” etkinliği düzenlenmiştir. Miting alanlarına kurulan çadırlara gelen genç-yaşlı, kadın-erkek tüm vatandaşlara mikrofon verilerek sorunlarını dile getirmelerine ve hayallerindeki Türkiye’yi anlatmalarına olanak verilmiştir.

Bugüne kadar toplam 158 genç iş danışmanlığı hizmetinden, 73 genç ise psikolojik danışmanlık hizmetinden faydalanmıştır. Yine proje kapsamında 122 gence burs verilmesi sağlanmış, 62 gence staj imkanı yaratılmıştır. 31 gencimiz ise GenceArtı etkinlikleri sonrasında iş bulduğunu bildirmiştir.

Proje kapsamında “Genç İşsizliği” temalı Kısa Film Yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya 52 film katılmış, 16 film finale kalmıştır. Jüri değerlendirmesi sonucunda ilk üçe giren filmlere para ödülü ve plaket verilmiştir. Yarışmaya katılan filmlerde gençlerin ortak duygusunun umutsuzluk, hayal kırıklığı, ezilmişlik ve yılgınlık olduğu bir kez daha gözlenmiştir.

Proje web sayfasında yapılan anketler de gençlerin işsizlikle mücadelelerine ilişkin önemli veriler sağlamaktadır. “Kaç yıldır iş arıyorsunuz” sorusuna 4000 civarındaki kişiden aldığımız cevap “yüzde 29’unun artık iş aramaktan vazgeçtiği şeklindedir. Her 10 gençten 9’u “Sizce Türkiye’ de en etkili iş bulma yöntemi hangisidir?” sorusuna “tanıdık” cevabını vermiştir. Yine her 10 gençten 9’u “Bulunduğunuz şehirde iş fırsatları bulabiliyor musunuz?” sorumuza “hayır” yanıtını vermiştir.

© 2011 GENCEARTI
Genceartı | İstihdamda Eşitlik Yaratma Projesi