ÜYE GİRİŞİ

Beni hatırla

ÜYE OL

Şifreniz e-postanıza gönderilecektir.

GENCEARTI'ya hoşgeldiniz...

Bu platform; işsiz gençlere yönelik olarak oluşturulmuştur. Amacı istihdamda fırsat eşitliği yaratmaktır.

İLETİŞİM FORMU

  • open panel

AKP’nin ‘sigortası’ attı – 21 Şubat 2011

 

Geride bıraktığımız çarşamba günü Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde (MKM) düzenlenen toplantıda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Aile Sigortası”nın ayrıntılarını anlattı. CHP’nin büyük önem verdiği, benim de desteklediğim bu proje, toplumun yoksulluk sarmalından kurtulabilmesinin ilk adımı olarak değerlendirilebilinir. İşsiz ve sigorta güvencesinden yoksun aileleri “sosyal devlet çatısı” altına almayı amaçlayan proje, AKP’nin tepkisini çekiyor. AKP, uzun vadede yoksulluğu ortadan kaldıracak olan bu projenin konuşulmasını dahi istemiyor. Çünkü; AKP’nin yoksulluktan beslendiği, yoksulların umudunu istismar ederek iktidarda kaldığı biliniyor.

‘’Aile Sigortası”nın Kılıçdaroğlu tarafından sık sık gündeme getirilmesi ise AKP’nin sinirlerini bozuyor. AKP, “yoksulluk” yerine, “Ergenekon, darbe, Balyoz” gibi sanal konuların gündemde kalmasını istiyor. Çünkü; “gerçek gündem” konuşulduğu taktirde, AKP’nin oylarının hızla düşüşe geçtiği biliniyor. AKP ne zaman ki; ‘’darbe’’ konusunu gündeme getiriyor, işte o zaman oyları hızla yükseliyor.

CHP bu yüzden, Aile Sigortası ile”Gence Artı” adı verilen projeyi daha sık anlatmak zorunda. (Gence Artı Projesi’ni PM Üyesi Aylin Nazlı Aka yürütüyor.) Toplumun sorunlarına “yabancılaştırıldığı” bir ortamda, “umut vaad eden” projelerin gündeme getirilmesi, CHP’yi çekim merkezi yapacaktır. Zira; “her ailenin sigorta kapsamına alınacağı ve en az 600 TL’lik nakit yardımın yapılacağı” tezi somut örneklerle işlendiği taktirde, yoksulların desteğinin alınması kaçınılmazdır.

Bu bağlamda, CHP’li kadrolar, Aile Sigortası’na ayrılacak payın, bütçenin sadece yüzde 1.7’sine tekabül ettiğini bilmek zorundadır. AKP, yoksulluğun ortadan kaldırılmasını istemediği için, CHP’yi ”Kaynak nerede?” sorusuyla meşgul etmeye ve projeyi de “itibarsızlaştırmaya” çalışıyor. Oysa; kaynak bütçenin kendisidir. Projeye göre, CHP, yandaş marketler zinciri aracılığıyla dağıtılan olan yardımları, devlet eliyle dağıtacaktır. Bu, yandaş marketlere dağıtılan ‘’komisyon’’ların bütçede kalması anlamına gelir. Ailelere verilen “yardım çeki” yerine, “nakit para” uygulamasına geçilecektir. Yardım alan aile, böylece “yandaş market”e gitme zorunluluğundan kurtulacak, istediği taktirde, mahalle bakkalından alışveriş yapacaktır. Projedeki en önemli ayaklardan biri de budur. Yılda yaklaşık 7.5 katrilyon tutarındaki “sıcak para” piyasada dolaşıma sokulacaktır. Proje hayata geçirildiği taktirde, ‘’küçük esnaf’’ da rahatlayacaktır. Ayrıca, Aile Sigortası’nın “kırdan kente göçü engelleyici” bir etkisi de olacaktır.

İşte bu yüzden, CHP bu projeyi gündeme getirdikçe, AKP’nin sigortaları atıyor! AKP, yoksulluğu yok etmek yerine, onun sürmesini istiyor. Yoksullaştırılan kitlelere belediyeleri eliyle dağıttığı yardımları, kendisine “oy” olarak tahvil eden AKP, kaynağın kurutulmasını istemiyor. Zira; biliniyor ki; kendisini ekonomik açıdan güvence altında hisseden bireyler, siyasi tercihlerini de “özgürce” yapar. AKP, işte bundan korkuyor.

CHP bu yüzden, seçim sath-ı mahallinde, hem Aile Sigortası’nı, hem de gençlere iş imkanı sağlayacak olan Gence Artı Projesi’ni sık sık anlatmalıdır. AKP’nin sanal gündemi yerine, “gerçek gündem”ini konuşmayı başaran CHP, iktidara bir adım daha yaklaşacaktır.

Barış Yarkadaş

Midyat Habur

© 2011 GENCEARTI
Genceartı | İstihdamda Eşitlik Yaratma Projesi